गर्भ बोकेर न्याय खोज्दै बलात्कृत किशोरी

काठमाडौं, १९ मंसिर । निहुरो (तरकारी) खोज्न वनमा गएकी १४ वर्षीया किशोरी गत वैशाख ११ गते ६० वर्षीय वृद्धबाट बलात्कृत भइन् ।

बलात्कारीले विभिन्न प्रलोभनमा पारे । घटनाबारे कसैलाई नभन्न धम्की दिए । ६ महिनासम्म घटना गुपचुप रह्यो । बालिकाको पेटमा सात महिनाको गर्भ छ । मुलुकमा अहिले लैंगिक हिंसाविरुद्धको १६ दिने अभियान जारी
रहेका बेला पीडित परिवार भने न्याय खोज्दै भौंतारिएको छ ।

सात कक्षा पढ्दै गरेकी छोरी गर्भवती रहेको थाहा पाएका परिवारका सदस्य बेचैन छन् । घटनाको ६ महिनापछि गत कात्तिक २४ मा बालिकाका आफन्तले जिल्ला प्रहरीमा जबर्जस्ती करणीविरुद्ध कारबाही माग गर्दै उजुरी दर्ता गराएका थिए । घटना सार्वजनिक भएलगत्तै आरोपित फरार छन् । उनी गोरखा नगरपालिका–८ का हुन् । उजुरी दर्ता भएको एक महिना बित्न लाग्दासम्म आरोपितलाई पक्राउ परेका छैनन् । पीडित परिवार भने न्याय माग्दै प्रहरी कार्यालय धाउन छाडेको छैन ।

‘नानी वनमा निहुरो टिप्न गएका बेला मुख समातेर गोठमा लगेछ, जबर्जस्ती बलात्कार गरेको कुरा ६ महिनापछि मात्र हामीलाई भनिन्,’ पीडितका बाबुले भने, ‘नानी त्यही बलात्कार गरेको मान्छेको घर हुँदै स्कुल जाने हो, कसैलाई भन्यो भने जे पनि हुन सक्छ भनेर धम्की दिएको रहेछ ।’ डेढ दशकदेखि गोरखा आएर बसेका पीडित परिवार छोरीमाथि भएको घटना खुलेपछि चिन्तित छन् । ‘कोरोनापछि लकडाउन भयो, स्कुल बिदा भयो, बच्चाहरू केही समय गाउँ पठाएँ, दसैंपछि मात्र आएका हुन्,’ किशोरीका पिताले भने, ‘कात्तिक १७ गते छोरीले पेट दुख्यो भनी, जँचाउन अस्पताल लगेको, डाक्टरले भिडियो एक्सरे गर्नुपर्छ भन्नुभयो, भिडियो एक्सरेको रिपोर्टमा बच्चा भएको थाहा पाएपछि अचम्ममा पर्‍यौं ।’

आरोपितका तर्फबाट विभिन्न प्रलोभन देखाएर घटना गुपचुपमै मिलाउन दबाबसमेत दिइएको थियो । ‘कानुनमा जे हुन्छ, त्यही गर्छौं भनेर प्रहरीकामा आएका हौं,’ उनले भने । २८ सातासम्मको गर्भपतन गर्न मिल्ने चिकित्सक बताउँछन् । बालिकाको गर्भ ३१ औँ सातामा पुगेको छ । ‘अब बच्चा जन्माउनैपर्छ भनेका छन्,’ बाबुले भने, ‘आज (बिहीबार) पोखराको एउटा सेफ हाउसमा नानी छाडेर आएको छु ।’ यति समय बित्दासम्म प्रहरीले पीडकलाई पक्राउ गर्न नसकेको भन्दै उनले चिन्ता जनाए । ‘एक महिना हुन लाग्यो, त्यो मान्छे पक्राउ परेन,’ उनले भने, ‘हामी सामान्य पेसा गरिखाने मान्छे, न्यायका लागि कहाँ कहाँ भन्नुपर्छ भन्ने थाहा छैन । मान्छे समातेर कारबाही गर्ने अनि गल्ती गरेको क्षतिपूर्ति दिए न्याय पाउँथ्यौं ।’

आरोपितको खोजी जारी रहेको गोरखाका एसपी सुरेन्द्र गुरुङले बताए । ‘हाम्रै समन्वयमा किशोरीलाई सुरक्षित प्रसूतिका लागि पोखराको आवधिकगृह पठाएका छौं,’ उनले भने, ‘मुद्दा दर्ता भइसकेपछि कानुनी प्रक्रिया अघि बढिसक्यो । फरारको हुलियासहित हाम्रा युनिटहरूमा खबर गरिसक्यौं ।’

पछिल्लो समय गोरखामा बालिका बलात्कार घटना बढेका छन् । चालु आर्थिक वर्षको चार महिनामा मात्र जबर्जस्ती करणी, जबर्जस्ती करणी उद्योग र बाल यौन दुरुपयोगका १४ उजुरी दर्ता भएका छन् । १४ मध्ये १० बालिकासँग सम्बन्धित छन् । ‘यस्ता प्रत्येक मुद्दामा अनुसन्धान र कारबाही प्रक्रिया अघि बढिसकेको छ,’ गुरुङले भने, ‘धेरैजसो घटना छरछिमेकी र चिनेजानेकाबाटै भएको छ ।’ उमेर नपुगेका बालकले बालिकालाई बलात्कार गरेका घटना पनि दर्ता भएका छन् । कान्तिपुर दैनिकमा हरिराम उप्रेतीले खबर लेखेका छन् ।

एक जवाफ छोड्न

Please enter your comment!
Please enter your name here