सहरको व्यापार छोडेर कृषिमा रमाएको बागलुङको एक परिवार

बागलुङ, ४ कार्तिक । बागलुङ नगरपालिका-३ श्रीनगर टोल निवासी सादगी केसी हिजोआज बागलुङ बजारको फेन्सी पसल छोडेर कृषिकर्ममा रमाउन आनन्दित छिन् । बजारको मुख्य चोकमा रहेको आफ्नै घरको फेन्सी पसल बन्द गरेर गाउँ छिरेकी सादगीले गाउँ नै प्यारो, गाउँ नै रमाइलो मान्न थालेकी हुन् ।

कोरियाबाट नेपाल फर्केपछि कृषिकर्म गर्ने अठोट गरेका श्रीमान् वीरेन्द्र पुनलाई साथ दिन गाउँ छिरेकी सादगीको दैनिकी घरगोठ, करेसाबारी, कुखुरा, बाख्रालाई दाना पानी, स्याहारसुसार गर्दै बित्न थालेको छ । उनका एक छोरी अष्ट्रेलिया र एक छोरी काठमाडौंमा जागिर गर्छन् ।

वैदेशिक रोजगारीको क्रममा १३ वर्ष दक्षिण कोरियामा श्रम गरी फर्केका ५५ वर्षीय पुनले सहरको बसाइ छोडेर बागलुङको काठेखोला गाउँपालिका-५ बिहुँ विरौटामा कृषिकर्म गरेर बाँकी जीवन बिताउने गरी घरजग्गा किनेर कृषिकर्म थालेका हुन् ।

सन् २००३ मा दक्षिण कोरिया गएर सन् २०१६ मा नेपाल फर्केका पुनले विदेशमा रहँदा देखेको कृषिकर्मले लोभ्याएको हो । कृषि क्षेत्रमा केही नयाँ अभ्यास गरौँ भन्ने इच्छा शक्ति जागेपछि गृहजिल्ला फर्केर गतवर्ष गाउँ हानिएका थिए ।

बागलुङ बजार निवासी राजु खडका र पुनले संयुक्त लगानीमा विरौटा क्षेत्रमा करिब ७० रोपनी जग्गा खरिद गरेर बाख्रा पालन, खुकुरा, हाँस, भैँसी पालन सुरु गरेका छन् ।

पुनले परिवारका सदस्यलाई समेत गाउँमै बस्ने वातावरण तयार गरे । बजारको कोलाहाल, व्यापारमा अनावश्यक प्रतिस्पर्धाबाट आजित पुन गाउँमै रमाउने र जमाउने सपना बुन्दै जंगलको बीच वस्तीमा हानिएका थिए । बाँझो जमिन हराभरा पारेका छन् ।

सुरुका दिनमा छटपटी, पट्यारा लाग्दो भए पनि हिजोआज रमाइलो लाग्ने गरेको सादगीको भनाइ छ । बजारको कोलाहाल भन्दा गाउँका एकान्तले मन जितेको छ ।

पुनले विभिन्न सञ्चार माध्यममा कृषिकर्मबाट खुःसी र सुखी जीवन विताएको समाचार पढेर, देखेर आफ्नो मनस्थिती बदलेको बताए ।

‘अब फेरि विदेश जाने कुरा भएन’, उनले भने, ‘मनमा शान्ति मिल्ने उद्यमको खोजी गर्दै थिएँ, कृषिलाई उत्तम विकल्पको रूपमा लिएको छु ।’ बाख्रा, लोकल कुखुरा, हाँस र तरकारी खेतीलाई व्यावसायिक रूपमा उत्पादन गर्ने लक्ष्यका साथ अघि बढेको पुनको भनाइ छ ।

हालसम्म करिव एक करोड रुपँयाँ खर्च भएको छ । सबै संरचना तयार गरी व्यावसायिक उत्पादन र बिक्री वितरणसम्मको योजना कार्यान्वयन हुँदा अधिकतम दुई करोड रुपैयाँसम्म लगानी हुने पुनको भनाइ छ ।

पुनको परिवार २०४५ सालमा पर्वतको पाङदेखि बागलुङ बजार बसाइ सरेको थियो । विरौटा क्षेत्रमा सात परिवार बसोबास गर्थे । अहिले दुई परिवार बसाइ सरेका छन् ।

पाँच परिवार मात्रा सो क्षेत्रमा बस्दै खाएको पुनले बताए । गाउँ छोडेर सहर पस्ने लहरमा सहर छोडेर गाउँ पस्ने पुनले गाउँलाई आम्दानीको स्रोत बनाउने योजना बुनेका छन् ।

एक जवाफ छोड्न

Please enter your comment!
Please enter your name here