पहिरोले दग्नाम गाउँ उच्च जोखिममा

म्याग्दी, २१  साउन
पहिरोको कारण म्याग्दीको दग्नाम गाउँ उच्च जोखिममा परेको छ । लामो समयसम्म परेको बर्सातका कारण पहिरो जान थालेपछि गाउँ पहिरोको जोखिममा परेको हो ।
दग्नाम– १, ३, ४ र ६ नम्बर वडामा पर्ने गहिरी गाउँ र माझी गाउँको बीचमा रहेको पैरे खोलामा जमिन भासिएर पहिरो जान थालेपछि गाउँ नै पहिरोको जोखिममा परेको स्थानीयवासी धनीलाल गर्वुजाले बताउनुभयो ।
उहाँका अनुसार शव अन्त्येष्टि गरिने भ्वानेको च्याँनेडाँडाको जमिनसमेत भासिएर पहिरो गएको छ । पहिरोले गहिरी गाउँ र माझी गाउँको बीचमा पर्ने पैरे खोल्साको नजिकै रहेको मन्दिरदेखि करिब एक हजार ५०० मिटर माथिसम्म जमिन चर्किने र भासिने गरेको गर्वुजाले बताउनुभयो । ‘‘पहिरोले बस्तीलाई नै जोखिममा पारेको छ, झन्डै २०० मिटर दायाँबायाँसमेत पहिरोले जमिन चिराचिरा परेको छ, पहिरो नियन्त्रण गर्न नसके झन्डै ५० घरधुरी पहिरोबाट प्रभावित हुने देखिन्छ,” उहाँले भन्नुभयो ।
गत वर्ष गएको भूकम्पले हल्लाएको जमिन बर्खायामको अविरल वर्षाका कारण पहिरो गएको स्थानीयवासीको भनाइ छ । करिब एक सातादेखि जान थालेको पहिरोले दग्नाम, दरमिजा, चिमखोला र कुइनेमङ्गलेका सर्वसाधारण आवतजावत गर्ने पैदलमार्गसमेत बगाएकाले सर्वसाधारण थप समस्यामा परेका छन् । रासस