नयाँ शक्तिमा ‘नयाँ माक्र्सवाद’ को बहस !

माक्र्सवाद जडसूत्रवाद होइन, सिर्जनशील विज्ञान हो । स्थानविशेष, समयसापेक्ष रूपमा यो सिद्धान्त लागू हुने गर्छ । माक्र्सवादी विज्ञानको रक्षा, प्रयोग र विकासको विभिन्न रूपमा नयाँ शक्तिले त्यो सिद्धान्तलाई प्रयोग गरिरहेको छ । मानिसले मानिसमाथि गरिने सबै प्रकारका दमन, शोषण, उत्पीडन र विभेदबाट उन्मुक्ति पाउने मुक्तिको सिद्धान्त नै माक्र्सवादी सिद्धान्त हो । नेपाली समाजमा देखापरेका विद्यमान दमन, शोषण, उत्पीडन र विभेद अन्त्यको उद्घोष गर्दै अगाडि बढिरहेको छ– नयाँ शक्ति । नयाँ शक्ति नेपाललाई विभिन्न कोणबाट व्याख्या, विश्लेषण र आलोचना गर्ने यसका निम्ति स्वतन्त्र छन् । तर, नयाँ शक्ति नेपाल राष्ट्र र जनताका लागि आफ्नो जिम्मेवारीबोधप्रति निष्ठावान् छ ।आफ्नो लक्षित गन्तव्य चुम्न माक्र्सवादको नयाँ व्याख्या र परिभाषासहित अगाडि आएको छ ।
रूप पक्षलाई लिएर जे–जस्तो टीका–टिप्पणी हुने गरेको भए पनि नयाँ शक्ति, नेपालको वैचारिक पथप्रदर्शक सिद्धान्त भनेको माक्र्सवाद नै हो । अझ भन्नुपर्दा मालेमावादको उच्चतम् विकास र नयाँ वैज्ञानिक प्रयोग पनि हो । जसले राज्यलाई विखण्डनभन्दा मजबुत बनाउने ज्ञान चेतना प्रदान गर्छ । नयाँ शक्ति, नेपाल ठीक त्यही दिशा र दृष्टिकोणबाट अगाडि बढिरहेको छ । यसले मुठ्ठीभरका विजातीय शासकवर्गको निजी स्वार्थमा पहिरो ल्याउने कुरा निश्चित छ ।
अब पुराना राजनीतिक शक्तिको जग भत्केर नयाँ शक्तिको आधार बन्नेछ । आफ्नो जीवनकालमा हुन सक्ने सकारात्मक परिवर्तनको सपना नयाँ शक्तिले पूरा गर्नेछ । यसकानिम्ति प्राप्त उपलब्धिको जगमा टेकेर बाँकी कार्य पूरा गर्न समावेशी समानुपातिक र सहभागितामूलक लोकतन्त्रको वैज्ञानिक प्रयोग/अभ्यास र आर्थिक समृद्धिसहितको नयाँ नेपालको नयाँ परिकल्पना पूरा गर्नेछ । यो समकालीन नेपाली राजनीतिमा वैकल्पिक राजनीतिक धार हो । सही विचार र दृष्टिकोणकै कारण अहिले विश्वभरि छरिएर रहेका नेपालीमा नयाँ शक्ति आकर्षणको केन्द्र बनेको छ ।